Lista aktualności Lista aktualności

Konkurs Posokowców i Tropowców 2014

Próby Pracy Wyżłów oraz Konkurs Posokowców i Tropowców 2014

Na skraju Borów Tucholskich, przy osadzie leśnej Gaj (Nadleśnictwo Kaliska) w sobotni poranek 13 września 2014 roku zostały otwarte Pomorskie Próby Pracy Wyżłów i Psów Małych Ras przez Przewodniczącego Komisji Kynologicznej Okręgowej Rady Łowieckiej w Gdańsku Pana Tadeusza Kukawkę oraz przez Sędziego Głównego Panią Annę Jedlińską.  Przedstawiono sędziów w składzie: Tomasz Oset, Janusz Jedliński, Mieczysław Wysiński oraz Sylwester Tułodziecki.
Po uroczystym powitaniu menerów wraz ze swoimi psami nastąpiło losowanie numerów startowych i rozpoczęcie prób pracy. W próbach pracy wzięło udział 16 wyżłów oraz 5 psów małych ras.
Na początku przeprowadzono reakcję na strzał dla psów uczestniczących w próbach, następnie oceniono prace w polu i w wodzie. Psy rywalizowały zacięcie o najwyższe wyniki a różnice były naprawdę minimalne. Dzięki bardzo dobrze przygotowanym psom przez przewodników wręczono w klasie wyżłów 8 dyplomów I°, 5 dyplomów II° a cztery psy pozostały bez dyplomów.

Lokaty:

1.     Seter irlandzki TOPAZ Rude Ziółko – dyplom I° - 100 pkt.

przewodnik Robert Trzpis;

2.     Wyżeł węgierski krótkowłosy RICO Magyar Tim FCI – dyplom I° 100 pkt.

przewodnik Katarzyna Kamelska'

3.     Seter irlandzki czerwono-biały ARGDHAL Shadow Dog – dyplom I° 92 pkt.

przewodnik Michał Kuchta.

 

W klasie małych ras przyznano pięć dyplomów I°.

Lokaty:

1.     Płochacz niemiecki AXA Remistit – dyplom I° 113 pkt.

przewodnik – Piotr Kukier;

2.     Płochacz niemiecki KNAPP Kukrzysko FCI – dyplom I° 111pkt.

przewodnik – Piotr Kukier;

3.     Płochacz niemiecki COLA z Sosnowej Zagrody – dyplom I° 107 pkt.

przewodnik – Jan Mazurowski.

Podsumowania i wręczenia dyplomów, nagród oraz złożenia gratulacji dokonał Sędzia Główny Pani Anna Jedlińska wraz z Przewodniczącym Komisji Kynologicznej przy ORŁ w Gdańsku Panem Tadeuszem Kukawką. Dodatkowo wyłoniono po naradzie sędziów najlepszego przewodnika psa, którym został Pan Adam Nadolski z wyżłem weimarskim.

 

            W niedzielę (14.09.2014) o godzinie 8:00 wokół osady zabrzmiał sygnał „zbiórka". Ten sygnał zebrał uczestników drugiego już na naszym terenie Regionalnego Konkursu Posokowców i Tropowców. Na zbiórce stawili się przewodnicy z aż 26 psami różnych ras –  trzy bagle; dwa angielskie Springer spaniele; jeden angielski cocker spaniel; jeden gończy polski; jeden gończy słowacki; dwa ogary polskie; jeden jamnik szorstkowłosy standardowy; jeden jamnik długowłosy miniaturowy; jeden jamnik długowłosy króliczy; jeden labrador retriver; dwa płochacze niemiecki i najliczniej reprezentowana rasa w ilości dziesięciu posokowców bawarskich.  

Uroczystego otwarcia Regionalnego Konkursu Posokowców i Tropowców dokonał Przewodniczący Komisji Kynologicznej Okręgowej Rady Łowieckiej w Gdańsku Pan Tadeusz Kukawka oraz Sędzia Główny Pani Anna Jedlińska. Przedstawiono sędziów w składzie: Tomasz Oset, Janusz Jedliński, Grzegorz Błaszczyk, Mieczysław Wysiński, Witold Tęgowski oraz Sylwester Tułodziecki

            Następnie przewodnicy losowali numery startowe i przeprowadzono reakcję na strzał dla psów, które wcześniej nie miały zaliczone tej części konkursu. Po krótkiej chwili już menerzy ustawiali się w kolejce na miejsce odłożenia psów. Po zaliczonym odłożeniu przewodnik z psem udawał się na ścieżki tropowe, gdzie czekali sędziowie by ocenić pracę psa na sfarbowanym tropie rannej zwierzyny. Warto zaznaczyć, że ścieżki tropowe były z farby dalenia (Dama dama) i na końcu każdej ścieżki znajdował się daniel. Psy pracowały w różnym tempie i z różnymi efektami. Nie da się ukryć, że praca na ścieżce tropowej dochodzącej do prawie kilometra długości dla posokowców a dla tropowców 600m nie jest zawsze łatwa i efekty są różne. Ogólnie rzecz biorąc wyniki były bardzo zadowalające i satysfakcjonujące zarówno dla właścicieli psów jak i dla samych organizatorów tegorocznego konkursu. Koło godziny piętnastej nastąpiło zakończenie prac komisji sędziowskiej i ogłoszono wyniki.

W klasie posokowców przyznano 4 dyplomy I°; 1 dyplom II°; 2 dyplomy III°; 1 CPC a dwa psy pozostały bez dyplomów.

Lokaty:

1.     Posokowiec bawarski FARES z Brzozowej Akcji FCI – dyplom I° - 110 pkt. CPC

przewodnik Grzegorz Bojanowski;

2.     Posokowiec bawarski FUKS Sfora Nemroda FCI – dyplom I° - 89 pkt.  

przewodnik Jacek Konieczny;

3.     Posokowiec bawarski BŹDZIĄGWA Czarci Nos FCI – dyplom I° - 84 pkt.

przewodnik Mikołaj Włocławski.

 

W klasie tropowców przyznano 4 dyplomy I°; 2 dyplomy II°; 1 dyplom III°; 1 CPC a 9 psów pozostało bez dyplomów.

Lokaty:

1.     Springer spaniel angielski Tiamant HAPPY AND LUCKY – dyplom I° - 120 pkt.

przewodnik Daniel Kleinszmidt;

2.     Płochacz niemiecki FOCUS z Topolowej Zagrody – dyplom I° - 90 pkt. CPC

przewodnik Hanna Jerzakowska;

3.     Angielski cocker spaniel BUNIA z Polany Klapouchego – dyplom I° - 90 pkt.

przewodnik Elżbieta Pejka.

 

            Wręczenia dyplomów, nagród oraz złożenia gratulacji dokonał Sędzia Główny Pani Anna Jedlińska wraz z Przewodniczącym Komisji Kynologicznej przy ORŁ w Gdańsku Panem Tadeuszem Kukawką. Dodatkowo wyłoniono po naradzie sędziów najlepszego przewodnika psa, którym została Pani Violetta Mazurowska z ogarem polskim. Każdy z uczestników oraz osób zaangażowanych w przygotowanie konkursu otrzymał skromny upominek na pamiątkę tegorocznego konkursu.

            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim sędziom, dzięki którym konkursy mogły się odbyć a menerzy mogli wysłuchać profesjonalnych opinii oraz porad dotyczących swoich psów.

Dziękujemy fundatorom nagród oraz upominków, dzięki którym każdy uczestnik będzie mógł mile wspominać spędzone chwile na terenie Nadleśnictwa Kaliska.

Dziękujemy również Kołom Łowieckim: Sokół oraz Cyranka, za pomoc w organizacji konkursu oraz za udostępnienie dzierżawionych obwodów łowieckich do sprawnego przeprowadzenia konkursu.  Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Kolegów z KŁ Knieja, którzy swoim zaangażowaniem sprawili, iż konkursy odbyły się na naprawdę wysokim poziomie. Dziękujemy im za nieopisaną pomoc przy pracach organizacyjnych konkursów, za przygotowanie niesamowicie smacznych ciast oraz za czynny udział w obsłudze konkursów. Imienne podziękowanie kierujemy pod adresem Kolegi Marcina Rutkowskiego oraz Kolegi Macieja Wąs, którzy przyjęli na swe barki trud organizacyjny konkursów.

Nie możemy zapomnieć oczywiście o ogromnym wkładzie członów Komisji Kynologicznej przy OR PZŁ w Gdańsku, którym należą się szczególne podziękowania a zwłaszcza dla Kolegi Piotra Radomskiego oraz Koleżanki Beaty Zach.

Ponadto kierujemy podziękowania pod adresem sygnalistów, dzięki którym konkursy mogły się cieszyć nieocenioną oprawą sygnałów myśliwskich jakże bliskich każdemu myśliwemu a zarazem uczestnikowi tegorocznych konkursów.

Jesteśmy wdzięczni każdemu z osobna, kto swoim wkładem przyczynił się do organizacji i sprawnego przeprowadzenia konkursu.

            Bardzo cieszymy się z licznie powiększającej się liczby uczestników konkursów. Mamy nadzieję, że po tegorocznych konkursach, w przyszłym roku zaszczycą nas obecnością nowi menerzy z psami i z całymi rodzinami, by te dwa jesienne dni spędzić w miłej, przyjaznej ale również rodzinnej atmosferze.  

 

 

                                                                                              Maciej Wąs