Lista aktualności Lista aktualności

Lasy Nadleśnictwa Kaliska na mapie

Nadleśnictwo Kaliska zaprasza do odwiedzenia naszych pięknych lasów. Zachęcamy do spędzenia wolnego czasu podczas pieszych wędrówek,jeżdząc na rowerze, wędkując lub zbierając grzyby i jagody. Możliwości spędzania wolnego czasu jest naprawdę wiele, a jeszcze więcej jest pięknych miejsc i niezapomnianych widoków.

Aby możliwe było bezpieczne i zgodne z przepisami prawa poruszanie się po terenie naszego nadleśnictwa, zachęcamy do zapoznania się z mapą Nadleśnictwa Kaliska widoczną na tej stronie. Możliwe jest przemieszczanie się pojazdami mechanicznymi tylko po drogach publicznych(oznaczonych na mapie kolorem różowym) lub drogach udostępnionych do ruchu oznaczonych trwale w terenie znakiem „Droga udostępniona do ruchu kołowego” lub drogami oznaczonymi w terenie  znakami i kamieniami kierunkowymi do miejscowości np. „Bartel Mały 8”.

Oczywiście przemieszczanie się po leśnych dyktach wcale nie jest takie proste, dlatego z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju nowinki techniczne np. telefon komórkowy z GPS oraz aplikacje na urządzenia mobilne.

W naszym przypadku proponujemy wykorzystanie aplikacji mobilnej mLasmini (link do strony producenta/pobieranie programu) dla urządzeń z systemem Android. Jest to bardzo prosta i intuicyjna a zarazem użyteczna aplikacja która ułatwi nam odnalezienie się w terenie leśnym Nadleśnictwa Kaliska. Na dole strony zamieszczone są link do strony z instrukcją obsługi oraz do pliku z projektem mapy.

W skrócie można powiedzieć iż po zainstalowaniu programu ze sklepu „Google Play” należy w programie mLasmini dodać projekt mapy pobrany z naszej strony. Po skonfigurowaniu i uruchomieniu GPS, program pokazuje naszą lokalizację za pomocą zielonego punktu, to miejsce w którym się aktualnie znajdujemy. Jak pisaliśmy wcześniej, drogi na mapie dozwolone dla ruchu kołowego to drogi koloru różowego, publiczne.

Proponujemy zmotoryzowanym turystom dojechać taką drogą publiczną do miejsca postoju, tam pozostawić pojazd i „uderzyć w teren” dalej rowerem albo na piechotę. Dla rowerów i piechurów nie obowiązują już ogranieczenia w poruszaniu się po terenie, poza wymienionymi w „Ustawie o lasach” . Szczegółowe informacje dotyczące „Zasad udostępniania lasów” zawarte są w Rozdziale 5 Ustawy o lasach.

Dla osób którym podobają się dane mapowe udostępnione w formie elektronicznej proponujemy również odwiedzenie strony internetowej Bank Danych o Lasach. Są tam zebrane szczegółowe informacje o lasach wszystkich form własności na terenie Polski, jest też mapa na której możemy znaleźć interesujące miejsca na terenie Lasów Państwowych.