Lista aktualności
Zwalczanie agrolotnicze szkodnika sosny - brudnicy mniszki.
Nadleśnictwo Kaliska informuje, że w dniach od 12 maja (w zależności od pogody) do dnia 30 czerwca 2025 r. na jego terenie będą wykonane agrolotnicze zabiegi ratownicze przeciwko brudnicy mniszce (Lymantria monacha L.). Zabiegi mają objąć Leśnictwo Baby, Czarna Woda, Wojtal, Leśna Huta, Kamienna Karczma, Bartel oraz część Leśnictw Sowi Dół, Drzewiny i Uroża. Informacja o ich zakończeniu będzie podana na stronie internetowej oraz profilu Facebook nadleśnictwa.
Na podstawie materiałów prognostycznych zebranych jesienią 2024 r. przez służby ochrony lasu stwierdzono wysokie zagrożenie dla drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki. Służby ochrony lasu od wczesnej wiosny nadal monitorują zagrożony obszar i na podstawie prowadzonych badań (liczenie ilości gąsienic tego motyla w koronach drzew) podejmą ostateczną decyzję co do wielkości powierzchni objętej zabiegami ratowniczymi. Powierzchnia oraz teren zakwalifikowany do oprysku będzie akutalizowany na stronie internetowej oraz profilu Facebook nadleśnictwa
Zabiegi prewencyjne będą wykonane metodą lotniczą i obejmą wyłącznie tereny leśne. Wykonane zostaną w rygorach przepisów prawa polskiego oraz UE. O zabiegach poinformowane zostały wszystkie właściwe organy administracji Rządowej i Samorządowej. Do wykonania zabiegów użyty zostanie środek ochrony roślin o nazwie Foray 76B.
Foray 76B jest środkiem mikrobiologicznym stosowanym w ochronie drzew iglastych
i liściastych przed owadami zjadającymi liście. Środek ten ma działanie żołądkowe zakłócające pracę jelit owadów, uszkadza układ pokarmowy gąsienic (preparat tzw. żołądkowy), jego działanie opiera się na bakterii Bacillus thuringiensis. Po spożyciu gąsienice przestają żerować, a ich śmierć następuje po kilku dniach. W czasie zabiegów ratowniczych zostanie zastosowana dawka tylko 2,5 litra/ha powierzchni leśnej, na której las jest zagrożony.
Brudnica mniszka to motyl, który jest jednym z najczęściej pojawiającym się i najgroźniejszym dla polskich lasów szkodnikiem drzew. W związku z wysoką rozrodczością tego owada, w sprzyjających warunkach następuje jego masowy pojaw. Mimo, iż nie żyje długo, to w tym krótkim czasie każda samica składa nawet do 2000 jaj!. Wylęgające się z nich gąsienice są bardzo żarłoczne. Niszczą igły drzew, zwłaszcza sosnowych i świerkowych. Brudnica mniszka atakuje w pierwszej kolejności prawie wszystkie gatunki drzew iglastych, a z braku bazy żerowej gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego. Jedna gąsienica brudnicy mniszki, przez cały okres żerowania (maj/czerwiec) jest w stanie zjeść około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych. Żer gąsienic pozbawia w ten sposób drzewa aparatu asymilacyjnego, czego następstwem jest ograniczenie fotosyntezy i oddychania, a w efekcie końcowym prowadzi do śmierci rośliny. Las po masowym ataku tego owada nie ma szansy na przetrwanie, można go porównać do pola kukurydzy zniszczonego przez szarańczę.
Podczas zauważonego przelotu samolotu prosimy o niewchodzenie na tereny leśne objęte zabiegami agrolotniczymi i przestrzeganie wszystkich ogłoszeń i zaleceń Służby Leśnej.